Reggel 9-kor lehetett legkorábban reggelizni szállásunkon, a kolostorba viszont már 8 órától be lehetett lépni, ezért, hogy ne veszítsünk időt – ma is hosszú nap vár ránk – , éhgyomorra meglátogattuk a 10 percnyi távolságra található kolostort.
Bulgária számos csodálatos helyet rejt, de ha a spirituális és kulturális örökségre gondolunk, akkor a Rilai kolostor az, amelyet nem lehet kihagyni. Mi is izgatottan indultunk el, hogy felfedezzük ezt a történelmi és vallási jelentőségű helyet, amely mélyen a Rila-hegység zöldellő völgyében bújik meg.
Mondanám, hogy mi keltettük fel a szerzeteseket – az első turisták között voltunk – , de a kolostor udvarának közepén található templomban már zajlott a mise. A belépés díjtalan a kolostorba, a múzeumért kell csak fizetni.
A Rilai kolostor a bolgár ortodox egyház egyik legfontosabb központja, és alapítását a 10. században kezdte meg Szent János, a Rilai remetéje, akit az ország legnagyobb szentjeként tisztelnek.
Az oszlopos folyosók, a színes freskók, és az impozáns főtemplom mind a bolgár építészet legszebb példái. A kolostor freskói különösen lenyűgöztek bennünket. Élénk színeikkel és részletgazdagságukkal a bibliai jelenetek és a bolgár szentek életét elevenítik meg. Minden egyes képben ott volt a hit, a művészet és a történelem lenyomata.
A templom belseje különleges atmoszférát árasztott. A csend, a mécsesek fénye és a tömjén illata mind hozzájárult ahhoz, hogy úgy éreztük, egy időtlen helyre léptünk be.
A kolostor látogatása után megreggeliztünk szállásunkon, majd elindultunk végső úticélunk felé , Sveti Vlasba, persze pár állomással egybe kötve.
Kis kitérőt jelentett a Stob pyramids nevű természetes kőformációk. A sziklaképződmények különleges, oszlopszerű alakzatokat formáznak, amelyek hasonlítanak piramisokra. A természet alkotta őket évszázadok alatt, az eső és a szél okozta erózió hatására. A piramisok változó magasságúak, jellemzően 5-12 méteresek, de egyesek ennél magasabbak is lehetnek. A sziklák színe vöröses és sárgás árnyalatokban játszik.
Mi alulról közelítettük meg egy helybéli és egy turista eligazítása alapján, de később kiderült, hogy felülről is megközelíthető és valószínűleg jobb rálátást enged a sziklaképződményre, mint ahová nekünk sikerült eljutni. A fenti parkolótól a látványig még kb. 40 percet kellett volna gyalogolni és vissza, ennyi időnk nem lévén, ezt most kihagytuk.
A Bachkovo kolostorig 3 órát autóztunk. Plovdivon keresztül vezetett az út, ahol csak egy gyors autós városnézést tettünk.
Plovdiv városától 30 km-re délre fekszik Bulgária második legnagyobb kolostora. A kolostort 1083-ban alapították a bizánci korszakban, és ma is aktív vallási központ, amely híres történelméről, művészetéről és festett freskóiról.
Az épület együttes a Rilai kolostoréhoz hasonlóan egy nagy udvarból áll, közepén a főtemplom. Nagyon szép állapotú és legalább olyan szép ez a kolostor is, de a Rilai kolostor a csíkos mintázatú homlokzat miatt különlegesebb és mivel azt láttuk először, nagyobb benyomást tett ránk.
A kolostortól még várt ránk 3 óra Sveti Vlasig. Jó lesz megérkezni a tengerpartra!