Ivanovo sziklatemplomok

A nyarálás végét, hazautazás kezdetét jelentette a mai nap. Természetesen most is próbáljuk kihasználni, hogy autóval vagyunk, más útvonalat választottunk hazafelé, hogy minél több mindent láthassunk Bulgáriából. Első megállóhelyünk UNESCO világörökség része, a sziklába vájt templomok. Nagyon kíváncsi vagyok rá, Grúziában volt részünk hasonló, nagyon emlékezetes élményben, amikor Vardzia-ban jártunk.
A parkolóból kellemes séta vezet a sziklatemplomhoz, kb. 10 perc. Az oda vezető úton van egy kis kaptatós rész, de utána már nincs szint emelkedés. A jutalom csodálatos kilátás a magasból. Rövidebb idő alatt lépcsőn is el lehet jutni a barlanghoz, a végén ott jöttünk le, viszont ez a javasolt haladási irány. A jegyet nem a parkoló büféjében vagy jegypénztárban lehet megvenni, hanem közvetlen a barlang előtt, it viszont csak készpénzben lehet fizetni. (10 leva fejenként). A templompokat közvetlenül a sziklába vájták, így szinte beleolvadnak a természetbe.
Az évszázadok alatt tökéletesen megőrzött freskók, amelyek bibliai jeleneteket ábrázolnak, különleges légkört teremtettek. Az apró cellák és a meditációra szolgáló terek a középkori remeték életét idézték fel előttünk, akik itt, a sziklák között keresték a spirituális békét és a csendet.



Sajnos csak egy barlang látogatható, ami nem túl nagy, így összeségében a sétával együtt nagyon kényelmesen max.1 óra a látogatás idő.
A következő megállónk a Krushuna vízesés.
A Krushun-vízesés (belépő 5 leva per fő) bejárata után egy aszfaltozott úton haladunk. Tőle balra étterem, szabadtéri medence és gyereksarok található. A jobb oldalon egy szálloda található, körülbelül 5 perc múlva érjük el az ökoút tényleges részének kezdetét. Az információs táblákon pirossal van jelölve a piros útvonal, amely a Krushun ökoút két útvonala közül a rövidebb.
Volt bennem egy kis félsz a Bigéri vízesés után – ami teljes csalódás -, de szerencsére csodálatos látványban volt részünk. Ahogy közeledtünk a vízeséshez, már messziről hallani lehetett a víz zúgását. Maga a vízesés egy több szinten áramló, kristálytiszta víztömeg, amely buja zöld növényzet közé van ágyazva. A természet itt szinte érintetlen maradt, és úgy tűnt, mintha egy titkos paradicsomba léptünk volna be.



A legjobban talán az tetszett nekünk, hogy a vízesést egy ösvényrendszeren keresztül járhattuk be, így minden szögből megcsodálhattuk a kaskádok varázslatos látványát. Az alsóbb szinteken kisebb tavak is kialakultak, ahol a víz kékes-zöld színekben tündökölt, és a táj egy igazi mesebeli helyet idézett. Hétköznap lévén nem volt nagy tömeg, így nyugodtan élvezhettük a látványt.
A mai napra tervezett harmadik látnivalóhoz csak 20 percet kellett autózni.
Az utazásunk egyik legkülönlegesebb állomása kétségkívül a Devetashka barlang volt. Ahogy megérkeztünk a hatalmas, óriási bejárathoz, úgy éreztük magunkat, mintha egy másik világ küszöbén állnánk. A barlang hatalmas belső tere és a természetes fény, amely a mennyezeten lévő óriási nyílásokon keresztül szűrődik be, egyszerre varázslatos és lenyűgöző volt.



Ez a hatalmas barlang több ezer év óta szolgált menedékül különböző kultúráknak, és régészeti leletek is bizonyítják, hogy már az őskorban is lakták. Ahogy beljebb haladtunk, elképesztett minket a barlang monumentalitása. A természet itt szinte játékosan alakította ki a tereket és a formákat, a fénysugarak pedig misztikus hangulatot kölcsönöztek az egésznek.
A barlang egyik különlegessége, hogy több száz denevér is itt él, de ennek ellenére nem zavaróak, sőt, inkább csak hozzájárulnak a hely titokzatos atmoszférájához.


Utolsó éjszakánkat Plevna városában töltöttük, bő háromnegyedórányira a barlangtól. Ma is sokat autóztunk, de holnap még hosszabb út vár ránk, közel 1000 km és 10 óra hazáig az út.